Rodina má pred sebou neľahkú úlohu – musí sa vyrovnať s diagnózou, odrážať útoky okolia, ktoré si často myslí, že problém je v tom, že rodičia nezvládli výchovu svojho dieťaťa. Rodiny majú často tendencie sa izolovať a prispôsobovať celý životný rytmus diagnóze autizmu. Je však veľmi dôležité si uvedomiť, že to tak nemusí byť. Pre duševné zdravie všetkých členov rodiny vrátane autistu je naopak veľmi dôležité, aby sa rodina v rámci možností neizolovala, nevzdávala sa svojich tradícií a dokázala nájsť rovnováhu medzi tým, čo je potrebné a tým, čo prináša jednotlivým členom rodiny uspokojenie.
Výchova
Výchova dieťaťa s poruchou autistického spektra má rovnaký cieľ, ako výchova bežného dieťaťa – je ním príprava jedinca na samostatný život.
Spoznajte dieťa s autizmom
Rodič autistického dieťaťa, jeho rodina a priatelia majú pred sebou neľahkú úlohu: spoznať a pochopiť dieťa.
Návod pre príbuzných
Dieťa s poruchou autistického centra ovplyvňuje celú rodinu. Rodičia, súrodenci, starí rodičia, ale aj vzdialení príbuzní sa musia s novou situáciou vyrovnať a zžiť sa s ňou.
Autista a voľný čas
Pri akejkoľvek aktivite, ktorú plánujete s autistickým dieťaťom vykonávať, je dôležité mu vopred veľmi podrobne vysvetliť, čo ho čaká…
Nárok na finančnú pomoc
Deti s diagnózou poruchy autistického spektra majú nárok na pomoc od štátu, no nie je automatická. Ich zákonný zástupca o ňu musí požiadať.